Burun Estetiği Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Burun Estetiği Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Başarılı bir burun estetiği ameliyatı süreci için bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır...

Burun, nefes alma fonksiyonun yanı sıra görünüm itibari ile de yüzen tam ortasına konumlanmış olup yüz güzelliğinde dikkat çekici ve belirleyici bir rol oynamaktadır. Bu nedenle burun estetiği ameliyatı popülerliğini hiçbir zaman kaybetmeyen aksine daha da arttırmakta olan bir estetik işlemdir. Başarılı bir burun ameliyatı için ise burnun mevcut durumu, hedefler, doktorun tecrübesi ve iyileşme süreci belirleyici olmaktadır.

Burun Estetiğinde Kullanılan Teknikler

Burun estetiği ameliyatı açık veya kapalı olmak üzere iki teknik ile gerçekleşebilmektedir. Hangi tekniğin kullanılacağı burnunuzda gerçekleştirilecek işleme ve doktorunuzun hangi teknikte uzmanlaştığına bağlıdır. Açık teknikte burun derisi tabandan kesi açılması ile kaldırılır ve işlem sırasında burnun tüm yapısı doktorun gözü önünde olur. Burun estetiği ameliyatını bu teknik ile öğrenen doktorlar genellikle meslek hayatlarında da bu teknik ile uzmanlaşıp devam etmektedirler. 

Kapalı teknikte ise burunda kesi açılmaz. Bu nedenle kapalı teknik izsiz olarak da anılmaktadır. İşlem burun deliklerinden girilerek gerçekleştiği için doktorun deneyimi bu teknikte daha da önemli olmaktadır.

Burun Estetiğinde Yaş Sınırı Var mı?

Burun estetiği ameliyatı olabilmek için kişinin gelişim çağında olmaması gerekir. Başka bir deyişle kişinin ameliyat olabilmesi için öncelikle kemik gelişimi tamamlanmış olmalıdır. Bu nedenle acil müdahale gerektiren bir durum olmadığı müddetçe burun estetiği ameliyatı 18 yaş ve üzerinde uygulanır. 

Burun Estetiği Sırasında Acı Hisseder miyim?

Ortalama olarak 2 - 3 saat civarında süren burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında tamamen uyutularak gerçekleştirilir bu nedenle hasta acı hissi duymaz. Hastalar özellikle tampon konulmasından da çekince duymaktadırlar. Tamponsuz burun estetiği ameliyatları da mümkün olmaktadır. Tampon konulması gereken vakalarda da eskisi gibi bez tampon konulmamaktadır. Yani hastanın konforu sağlanmaktadır.

İdeal Burun Şeklime Nasıl Karar Verebilirim?

Burun ve yüz hatları kişinin karakteristik özellikleridir ve kişiden kişiye değişir. Bir başkasında gördüp özendiğiniz burun tipi sizde hiç de aynı durmayabilir. Bu nedenle ideal burun kişinin yüzü ile oranlı ve doğal olmalıdır. Burun ameliyatında hedef belirlerken gerçekçi olmak ve cerrah ile fikir alış verişinde bulunmak gerekir. 

Ayrıca günümüzde hastalar 3D görüntü sayesinde ameliyatın olası sonucunu yaklaşık olarak görme ve ona göre karar verme avantajından yararlanabilmektedirler.

Burun Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci Nasıl Geçiyor?

  • Burun ameliyatından sonra ağrı hissi ya hiç olmaz ya da oldukça azdır. 
  • Ameliyattan sonraki ilk 72 saat çift yastık kullanarak başın yüksekte dinlendirilmesi gerekir.
  • İlk bir hafta şişlikler ve ödem normaldir. Bir haftanın sonunda inmeye başlar ve büyük oranda kaybolmuş olur.
  • İlk üç gün yorucu olmayan, hafif günlük aktiviteler yapılabilir. (Örneğin; tv izlemek, bilgisayara girmek, kitap okumak...)
  • Ofiste çalışanlar 5. günden sonra kendilerini iyi hissettikleri takdirde işe dönebilirler.