Burun Estetiği Sanatı

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Burun Estetiği Sanatı

Günümüzde gelişen teknolojilerin ve artan bilgi birikimin sonucu estetik operasyonlar estetik bakış açısına sahip olmayı da gerektirmektedir...

Burun, yüzün orta noktasına konumlanmış olması ile dikkat çekici bir uzuvdur. Bu nedenle burnun şekli yüz güzelliği üzerinde de belirleyici olmakla beraber, burundaki en ufak değişiklikler bile kişide büyük farklara yol açabilmektedir.

Ülkemizde başlarda yalnızca burun küçültme amacı ile Yeşilçam ünlülerinin ve dönemin sosyete camiasının yaptırdığı burun estetiği, doksanlı yıllardan itibaren yalnızca burun küçültme amacından sıyrılmış olup birçok amaca yönelik üstelik çok daha geniş bir kesime uygulanabilmektedir. Sadece burun küçültme değil, burundaki fazlalıkları ve eğrilikleri giderme, burnun yüz ile oranını sağlama gibi kriterler de dikkate alınmakta ve ortaya sanki doğuştanmış gibi oldukça doğal sonuçlar çıkmaktadır.

Heykel ve resim sanatını düşünelim. Nasıl ki sanatın bu alanlarında altın oranı yakalamak için bazı ölçümlerden yararlanılıyorsa yüzün de bir altın ortanı vardır ve burnun yeniden inşaası sırasında burun, baş ve yüz ölçülerine göre çalışmak oldukça önemlidir. 

Günümüzün güzellik anlayışı doğal olandan yanadır. Burnu yalnızca düzeltmek yetmez, burna doğal bir görünüm de kazandırmak gerekir. Bunun için burun kadar yüz yapısını da iyi tanımak ve hangi burun tipinin hangi yüz yapısına uyacağı bilmek ve yakıştırabilmek gerekir. Eğer burun bakıldığında ''yapma'' olduğuna dair bir izlenim bırakmıyorsa bu estetik işlemin başarılı olduğunu gösterir.

Burun estetiği sanatı şu işlemleri içerir:

  • İzsiz burun estetiği
  • Burun ucu estetiği
  • Nefes darlığı
  • Dinamik burun estetiği
  • 3D burun estetiği
  • Burun revizyonu