bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Karın Germe

Karın Germe Nedir ?

Aşırı kilo alıp verme veya geçirilmiş hamilelikler sonucunda karın derisi, karın yağları ve kaslarında oluşan deformasyon ve gevşemeye bağlı olarak sarkmalar olmaktadır. Karın ön duvarını oluşturan ve karnın düz görünmesini sağlayan kasların arasındaki bağ dokuların yırtılması ile kaslar birbirinden ayrılır ve içerden organların itmesi ile karın dışarı doğru çıkmış ve sarkık görünür. Önemli ölçüde kilo kaybı da karın derisinin gevşeyip sarkmasına yol açar. Karnınız sadece yağlanmakla kalmamış, ayrıca kasların araları açılmış ve deri elastikiyetini kaybederek sarkmışsa karın estetiği “abdominoplasti” ameliyatı ile tüm bu deformasyonları düzeltmeniz mümkün olabilir. Karın gerdirme ameliyatı ile karnın ön duvarı daraltılır, gevşeyip araları açılmış karın kasları sıkılaştırılır, karın derisinin sarkan kısmı yağlarla birlikte alınır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Karın germe ameliyatı, yaklaşık olarak 2-3 saat sürer. Göbek ile pubis adını verdiğimiz tüylü bölge arasında kalan karın derisi ve yağları çıkartılır. Üstte kalan dokular aşağı doğru çekilirken göbek deliğinin olması gereken yere denk gelen deriye bir delik açılarak göbek buradan dışarı alınıp yeni yerine dikilir. Ameliyat bittikten sonra kesi hattı derialtından gizli dikiş ile kapatılır ve pansumanlar ile örtülür. Dikiş hattı iç çamaşırı altında kalacak biçimde oluşturulur. Dikiş hatının altında tüylü bölgenin olduğu kısımdan dren çıkartılarak ilk birkaç gün karın duvarına akacak sıvının dışarıya alınması sağlanır. Karın gerdirme ameliyat sırasında genellikle bir gün kullanılmak üzere idrar sondası uygulanmaktadır. Ayağa kalkmanızı takiben idrar sondası çekilir. Karın germe ameliyatından hemen sonra ameliyathanede kişiye uygun karın korsesi giydirilir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sigara kullanıyorsanız, buna ameliyattan 2 hafta öncesinden iki hafta sonrasına kadar ara vermelisiniz. Bu dönemde güneşte fazla kalmamalısınız. Eğer kullanıyorsanız E vitamini ve aspirine bu dönemde ara veriniz ve ameliyat öncesi ağır diyet rejimlerinden kaçınınız.

Ameliyat İzleri Beni Ne Kadar Rahatsız Eder?

Karın germe ameliyat iziniz iç çamaşırı içerisinde kolaylıkla gizlenebilir. İnce pembe renkte olan çizgi giderek beyazlayacaktır. Doktorunuzun size önerdiği iz kremlerini ve silikon bantları kullanarak karın ameliyatı izini mümkün olduğu kadar daha az belirgin hale getirebilirsiniz.

Karın Germe Beraberinde Liposuction Yapılabilir mi?

Karın germe ameliyatı yaparken bel kısmındaki fazla yağlar liposuction yöntemi ile alınabilir. Ancak üst karın bölgesindeki yağlara liposuction yapmak doku dolaşımı açısından belli bir risk taşıdığı için cerrahınız tarafından kişiye özel olarak karar verilmesi gereken bir durumdur.

Ameliyat Sonrası Ne Kadar Sürede Normal Hayatıma Dönebilirim?

Karın germe ameliyatından sonraki ilk birkaç günde karın bölgesi şiş olacaktır. Ayrıca ilaç alımı ile giderilebilen bir ağrı, biraz gerginlik ve rahatsızlık duyulması da normaldir. Ameliyat sırasında yerleştirilen drenler genellikle 3-4 günde çıkarılmaktadır. Uygulanan cerrahi girişime bağlı olarak hastanede bir, nadiren de iki gün kalınır. Hasta ameliyatın ertesi günü ayağa kaldırılır. Yürüme önce öne eğik olarak başlar. Zamanla yaklaşık bir hafta içinde düzelir. Karnın alt kısmında kullanılan dikişler eriyen dikişler olduğundan alınmayacaktır. Sadece göbek bölgesinde kullanılan dikişlerin alınması gerekir. Karın germe ameliyatı sonrasında tekrar normal aktivitelere dönüş birkaç hafta alabilir. Hastanın fiziksel durumu iyi ve güçlükarın kaslarına sahip ise bu süreç daha da kısa sürer. Egzersiz yapılması iyileşme sürecini olumlu etkileyecek, oluşan şişliğin azalmasına, kan pıhtısı atma riskinin düşmesine ve karın kas tonusunun kazanılmasına yardımcı olacaktır. Ancak özellikle karın kaslarını zorlayacak sıkı egzersiz programları; bunların rahatlıkla yapabileceği döneme kadar yani yaklaşık 1-2 ay kadar ertelenir. Karın germe ameliyatına bağlı oluşan izler ilk 3-6 ay boyunca kızarık görünür ama zamanla solarak daha az belirgin hale gelir. Tabi bu arada bu izlerin iç çamaşırı altında kaldığı unutulmamalıdır.

Karın Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Tüm cerrahi girişimler bazı riskler taşımaktadır. Her yıl yüzlerce karın germe ameliyatı başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Bu ameliyat vücudun şekillendirilmesi konusunda deneyime sahip bir estetik cerrahın elinde çok iyi sonuçlar vermektedir. Bununla birlikte tüm cerrahi girişimlerde görülebilen anesteziye ait riskler ve bu ameliyatla ilgili özel riskler bulunmaktadır. Karın germe ameliyatı sonrasında görülebilecek özel riskler arasında yara yeri enfeksiyonu, ameliyat sahasında kan veya vücut sıvısı birikimi, kan pıhtı atması ve kötü yara iyileşmesi sayılabilir. Yara yeri enfeksiyonu drenaj ve antibiyotik kullanımı ile giderilebilmektedir. Ameliyat sahasında kan veya vücut sıvısı birikimi ameliyatta genellikle yerleştirilen drenler nedeniyle nadiren görülmekte ise de gerçekleştiğinde gerektiğinde ikinci bir müdahale ile giderilmektedir. Kan pıhtısı atma (emboli) durumu özellikle yaşlı hastalarda akılda tutulması gereken, önemli bir komplikasyondur. Bu risk de genellikle karın germe ameliyatı sonrası hastayı erkenden ayağa kaldırıp yürüterek, varis çorabı kullanarak ve bazı kan sulandırıcı ilaçların kullanılması ile giderilmektedir. Kötü yara iyileşmesi genellikle belirgin izlerin oluşması ile sonuçlanmaktadır. Bu durum bazen bu kötü izleri gidermeye yönelik ikincil tedaviler gerektirebilmektedir. Sigara içen kişilerde ve yara iyileşmesini bozan sistemik hastalığı olanlarda (şeker hastalığı gibi) kötü yara iyileşme ihtimali daha fazladır.