Karın Germe Ameliyatı

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı Hakkında

Herkes estetik bir vücuda sahip olmak ister. Dış görünümüne güvenen insanlar sosyal yaşantılarında daha öz güvenli ve başarılı olmaktadırlar. Gelişen teknolojiler sayesinde artık estetik operasyonlar daha ulaşılabilir olmuştur. Ayrıca eskiye oranla çok daha konforlu bir süreç sunmakta ve kesin çözümler vermektedirler. Bu nedenle karın germe ameliyatı da dahil olmak üzere estetik operasyonlar popülerliklerini korumakta hatta her geçen gün arttırmaktadırlar. 

Karın germe ameliyatı, yağlanmanın yoğun olarak görüldüğü karın bölgesine uygulanan fazla derinin ve yağ dokusunun alınması işlemidir. Aşırı kilo alıp verme ve gerçekleştirilen doğumlar sonucu karın kasları deformasyona uğrar ve zamanla gerginliğini kaybeder. Karın kaslarının gevşemesi ve karnın sarkması genetik bir problem olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Bağlı olduğu nedenler göz önünde bulundurulursa karın bölgesinde sarkma her yaşta karşımıza çıkabilecek bir problemdir. Ancak kişide eğer ciddi bir sağlık ve vücut kondisyonu problemi yoksa 18 yaşından önce yapılmaz. Genellikle 30-60 yaş aralığında baş vurulan bir işlem olmaktadır.

Anneler için doğum sonrasında karın germe ameliyatı yaptırmak için en uygun zaman 1. yılın sonudur. Bu sürede anne verebileceği kiloları verir, sarkıklık ve çatlağın derecesi net bir şekilde anlaşılabilir olur. Karın germe ameliyatı geçiren bir hastanın ikinci kez karın germe ameliyatı olmasında bir sakınca yoktur. 

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Karın germe ameliyatı ortalama 2-3 saat süren bir işlemdir. Süre yapılacak olan işleme ve doktorun tecrübüsine bağlı olarak da değişiklik gösterebilmektedir.

İşlem ''Tam karın germe'' ya da ''Mini karın germe'' olarak adlandırılan iki şekilde gerçekleştirilebilir. İç çamaşırı içinde kalacak bölgelerden kesi işlemi gerçekleştirilir ve karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusu çıkartılır. Tam karın germe ameliyatında fazlalık deri çıkartıldıktan sonra göbek yeniden konumlandırılır. Hangi işlemin uygulanacağını karındaki deformasyonun, sarkıklığın ve sarkmanın derecesi belirler. Mini karın germe karın bölgesinde çok fazla çatlak ve sarkma olmayan hastalara uygulanabilen daha basit bir işlemdir. 

Ameliyattan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat gerçekleştirilmeden önce hem hastanın sağlığı hem de sürecin başarısı için uyulması gereken bazı unsurlar vardır. 

  • Ameliyattan en az 2 hafta önce sigaraya ara verilmelidir. Ameliyattan sonra iyileşme sürecinde de hasta 2 hafta sigara kullanmamalıdır. 
  • Ameliyattan önceki dönemde güneşte fazla kalınmamalıdır.
  • Asprin, E vitamini gibi ilaçlara ara verilmelidir.
  • Ameliyat olunacak dönemde hasta soğuk algınlığı veya herhangi bir enfeksiyon geçiriyorsa ameliyat ertelenmelidir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Karın germe ameliyatından sonraki ilk birkaç gün karın bölgesinde şişlik görülmesi normaldir. Ameliyat sonrası ağrı hissine rastlanabilir ancak bu ağrılar hafif ağrı kesicilier ve buz uygulamaları ile geçirilebilecek türdendir. Yara izleri ise 3-6 ay süreyle kırmızıdan giderek pembeye dönüşerek silikleşecektir. Bu süre zarfında dikiş izleri iç çamaşırı içine denk geleceği için kişiye rahatsızlık vermez.

Karın germe ameliyatından sonra normal hayata dönüş 1-2 haftalık bir zaman alır. Spor faaliyetleri ile uğraşan ya da ağır fiziksel aktivite gerektiren işlerde çalışan hastalar için bu süreç daha uzundur.