Karın Germe Hakkında Sık Sorulan Sorular

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Karın germe ameliyatı tam karın germe veya mini karın germe olmak üzere iki tipte uygulanabiliyor. Eğer deformasyon karnın üst bölgesindeyse ve göbek yeri değişiyorsa yapılan işlem tam karın germe işlemidir. Karın derisi kaburgalara kadar kaldırılır ve fazla deri vücuttan alınır. Mini karın germe ameliyatında ise işlem göbeğin alt kısmına uygulanır ve deri göbeğe kadar çekilerek liposuction veya lazer lipoliz ile fazla yağ dokuları çıkartılır. Fazla deri, çatlak ve selülit giderilerek karına gergin bir görünüme kavuşturulur.

Karın germe ameliyatı genel anestezi ya da spinoepidural anestezi altında yapılabilmektedir. Hasta uyanık dahi olsa ağrı hissetmez. Anestezi türü cerrahın ve hastanın tercihine bağlı olarak belirlenir.

Kesi bölgeleri vücut kıvrımlarına denk gelecek ve iç çamaşırı içinde kalacak şekilde tercih edilir. Böylece vücudun doğal çizgisinden ayırt edilemez ve iz görünmez. Deneyimli eller tarafından uygulandığı takdirde diğer estetik ameliyatlarda olduğu gibi karın germe ameliyatında da izler ustaca gizlenecektir. Ayrıca, izler kendiliğinden de birkaç ay içinde kırmızıdan giderek pembeye dönerek iyice belirsizleşeceklerdir.

Operasyon yaklaşık olarak 2 ile 4 saat arasında sürer ve işlemden sonra en az 1 gün hastanede yatılması gerekir. Ancak operasyondan sonra 3-4 saat içinde hasta ayağa kalkabilir ve beslenmeye başlayabilir. Normal hayata dönüş süresi ise 1 ile 2 hafta arasında değişmektedir.  Günlük aktivitelere dönüş süresi sorunsuz ve hızlı seyretmektedir. Fiziksel açıdan yorucu bir işte çalışan hastalarda bu süre biraz daha uzamaktadır. Spor ile uğraşan hastalar 2 ay içerisinde sportif faaliyetlere tekrar başlayabilmektedirler.