Karpal Tünel Sendromu (Bilek Kanalı Sendromu)

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Karpal Tünel Sendromu (Bilek Kanalı Sendromu)

Karpus kelimesi, el bileğini anlamına gelir. Ön kol ve elin en önemli duyu ve motor sinirlerinden biri olan median sinir, bilek seviyesinde ve el ayasında bir tünelin içinden geçer. Bu tünelde herhangi bir sıkışma nedeni ile sinir üzerinde oluşacak basınç zaman içinde sinirde fonksiyon bozukluklarına ve sinir hasarına yol açar. İşte tüm bu duruma karpal tünel sendromu adı verilir. 

Parmaklarda uyuşukluk, kolda elde ve parmaklarda ağrı ve güç kaybı şikayetlerine, sabaha karşı ağrı ve uyuşma nedeni ile uykudan uyandıran, kronik, rahatsız edici sorunlara yol açan bu sendrom,  tedavi uygulamada gecikilirse, ileri dönemlerde median sinirde geri dönüşümü olmayan hasarlara, başparmak tabanındaki kasların erimesine yol açabilir. 

Genellikle nedeni bilinmemekle birlikte, tendon yangıları, eklem çıkıkları, kırıklar, artritler, hamilelik döneminde su tutulumu gibi durumlar bu sendroma neden olabilir. Muayene ile tespit edilebilen bu rahatsızlığın teyit edilmesi için EMG yapılması gereklidir. İlaç tedavisi, fizik tedavi, atelleme yöntemleri ile şikayetler gerileyebilir. Ancak, tam anlamı ile tedavi etmenin yolu cerrahi girişim ile siniri sıkıştıran tüneli gevşetmektir. Bir hafta kadar el bileğine, parmakları açıkta bırakan bir atel uygulanır. Ameliyattan sonra, parmak uçlarındaki ağrı ve uyuşukluk hızla azalır. Dikiş etrafındaki hassasiyet ve ağrı geçicidir ama bazen haftalarca devam edebilir. Bu gibi durumlarda ameliyat sonrası dönemde fizik tedavi önerilir.