Kepçe Kulakların Düzeltilmesi

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Kepçe Kulakların Düzeltilmesi

Kepçe kulak deformitesi, bir çocuğun ruh sağlığı ve arkadaş ilişkileri, açısından önemli sorun oluşturabilir.

Kulaklar 5-6 yaşlarında, gelişimini tamamlayacağından, yelken kulakların okul öncesi dönemde düzeltilmesi mümkündür. Çocukluk döneminde düzeltilmemiş yelken kulakların, ileri yaşlarda düzeltilmesi de elbette mümkündür.

Kepçe kulak düzeltme ameliyatı hastanın yaşına göre, lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Ameliyat yaklaşık olarak, 2-2.5 saat sürer.

Ameliyat safhaları, kulak arkasından deri çıkarma, kıkırdağı, mevcut biçimini zayıflatarak geriye katlayacak biçimde yeniden şekillendirme, kulak arkasında kalan derinin ucuca onarımı olarak özetlenebilir. Ameliyattan sonra kulaklar geniş pansumanlar ile kapatılır. Hasta aynı gece veya ertesi sabah taburcu edilir.

Kepçe kulak düzeltme son derece güvenli bir ameliyattır. Çok ender olarak küçük kan birikmeleri görülebilir. Bunlar da genellikle kolayca ile kontrol altına alınabilir.

Ameliyattan 10-12 gün sonra dikişler alınır ve pansuman yerine sporcuların kullandığı alın bantlarından takılarak kulaklar olası bir darbeden korunur. Alın bandının özellikle gece uykuda kullanılması kulakları korumak için  önemlidir.

Gerekirse öğretmene, birkaç hafta boyunca biraz çocuğun aktivitelerine dikkat etmesi konusunda ricada bulunulabilir