Meme Büyütme Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Meme Büyütme Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dişiliğin sembolü olarak da görüldüğü için göğüs güzelliği kadınlar için vücudun diğer bölgelerine oranla daha önemli olmaktadır...

Göğüs estetiği bu nedenle yaygın olarak uygulanan ve popülerliğini hiçbir zaman kaybetmeyen bir işlemdir. En sık tercih edilen tipi de meme büyütmedir.  Her kadın güzel göğüslere sahip olmak ister ancak her kadının göğüs yapısı ve boyutu birbirinden farklı olmaktadır. Göğüsleri istenilenden küçük olan kadınlar, arzuladıkları büyüklük ve dolgunlukta göğüslere kavuşabilmek için meme büyütme ameliyatına baş vururlar.

Kaç Tip Meme İmplantı Vardır?

Salin veya slikon jel olmak üzere iki tip implant vardır. 

Salin implantların içi streil tuzlu su ile doludur. Slikon jel implantlar ise slikon jel ile doldurulmuş ve gerçek göğüslere çok daha fazla benzeyen implant tipidir. Başarı ile uygulandığı takdirde hem dışardan bakıldığında olarak hem de dokunulduğunda gerçek göğüsten ayırt edilemezler. 

Şekil itibariyle ise damla veya yuvarlak tip implantlar hem hastanın vücut şekline hem de hastanın tercihine göre belirlenir.

Meme Büyütme Emzirmeye Engel Değil

Anne olmayı planlayan hastaların kafasındaki en büyük soru işareti de ilerde bebeklerini emzirip emziremeyecekleridir. Slikon taktıran kadınlar bebeklerini rahatlıkla emzirebilmektedirler. 

Meme büyütme işleminde memeden herhangi bir doku çıkarılmayacağı için haliyle süt kanalları da zarar görmemiş olur. Bu nedenle meme büyütme işlemi emzirmeye engel hiçbir komplikasyona yol açmaz. 

Meme Boyutu Vücut Ölçüleriyle Uyumlu Olmalı

Slikonun boyutu hem hastanın vücut tipi, göğüs yapısı, boyu ve omuz genişliği gibi kriterlere bakılarak hem de hastanın tercihi göz önünde bulundurularak belirlenir. 

Slikonun boyutuna karar verirken hastanın beklentleri gerçekçi olmalıdır. İdeal olanın çok büyük göğüsler değil vücut ile uyumlu büyüklük ve dolgunluktaki göğüsler olduğunu unutmamak gerekir. Böylece slikon implant sanki vücudun doğal bir parçası gibi görünecek ve meme büyütme ameliyatı çok daha başarılı olacaktır. Bunun için beklentiler cerrah ile bilgi alış verişinde bulunarak planlanmalıdır.

Ameliyat ve Sonrası Süreci

  • Ameliyat, anestezi altında gerçekleştirilir. Böylece hasta işlem esnasında acı hissi duymaz.
  • Hasta işlemden sonraki gün taburcu edilir. 
  • Hasta ofis işinde çalışıyorsa 3-4 gün içinde işine dönebilir.
  • İlk 6 ay ağır yük kaldırılmamalıdır.
  • Ağır sporlardan 3 ay uzak kalınmalıdır.
  • Ameliyattan sonraki iziler zamanla azalarak, görünmez olacaktır. Ayrıca cerrahi işlemin başarısı izleri saklayabilmeyi de içermektedir.