Meme Küçültme Ameliyatı

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Meme Küçültme Ameliyatı

Güzel göğüsler her zaman büyük göğüsler demek değildir. Göğüslerin vücuda oranla çok büyük olması da hem estetik hem de sağlık problemlerine yol açabilmektedir...

Meme küçültme ameliyatının en çok tercih edilme nedeni kişinin günlük yaşamını sıkıntıya sokması ve yol açtığı sağlık problemleri olmaktadır. 

  • Boyun ve sırt ağrıları,
  • Meme altında oluşan pişik ve yaralar,
  • Sarkık meme uçları,
  • Olduğundan daha şişman görünme,
  • Günlük aktiviteleri kısıtlaması ve istenilen kıyafetlerin rahatlıkla giyilememesi,
  • Sütyen askısının omuzlarda iz ve çukurumsu görüntü bırakması

Meme küçültme ameliyatı ile büyük göğüslerin yol açtığı bu gibi problemler giderilerek göğüslerin daha küçük ve biçimli olması özellikle de fiziksel rahatlama sağlanması amaçlanır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Meme küçültme ameliyatında amaç hastanın şikayetlerini ortadan kaldırmak ve göğüslere birbiri ile eşit büyüklükte, simetrik görünüm kazandırmaktır. Başka bir deyişle büyük olan meme dokusunun, vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilmesi söz konusudur. 

Anestezi altında, 2-2,5 saatte gerçekleştirilen bir ameliyattır. İşlem esnasında önceden tetkiklerle saptanan fazla meme dokusu çıkartılır ve meme başı yeniden konumlandırılır. İşlemden sonra diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi iz kalabilir ancak estetik ameliyatın başarısı ve cerrahın uzmanlığı biraz da bu izleri saklamaktadır. 

Ameliyattan Önce Göğüslerinizi 3D Görüntüleyin

Estetik ameliyatlar öncesnde 3D görünüm elde ederek ameliyat sonucunu yaklaşık olarak görüntülemek mümkündür. Böylece ameliyatın sonucunda yaşanabilecek olası süprizlerin önüne geçilmiş olur. Kişi hem beklentilerini doktora daha doğru bir şekilde aktarabilir hem de göğüslerinin nasıl görüneceğini inceleme şansı elde ederek kendi de istediği sonuca daha çok yaklaşabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Geçirenler Emzirebilir mi?

Meme küçültme ameliyatında hatsanın şikayetleri giderilip, göğüslere daha küçük ve simetrik bir görünüm verilirken aynı zamanda emzirme fonksiyonunun da zarar görmemesi hedeflenir. İşlem sırasında memeden doku çıkarılması söz konusu olduğu için ne kadar bunu önlemeye yönelik çalışılıp bu ihtimal düşürülse de süt kanallarının zarar görme riski vardır. Bu nedenle hastaların bebek emzirebileceklerine dair bir garanti önceden verilemez. 

Meme Kanseri Riskini Düşürüyor

Meme küçültme ameliyatı kanser gelişimine neden olmamakta aksine kanser riskini azaltmaktadır. Meme dokusu ne kadar büyük olursa meme dokusunda tümör gelişme riski de büyümüş olur. Göğüs küçültme ameliyatı ile meme dokusu azaltılacağı için kanser gelişme riski de azaltılmış oluyor. 

Ayrıca meme küçültme ameliyatı öncesinde mamografi çekilmesi, ultrason ve patolojik incelemeler ile henüz fark edilmemiş kanser varsa erken evrelerde tanı sağlanmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci

Hastalar, meme küçültme ameliyatından sonraki gün taburcu edilir. İstirahat süresi ise 1 haftadır. Hasta sporcu sütyeni takarak işine tekrar dönebilir.

Anestezi altında ağrı hissi duyulmadan gerçekleştirilen ameliyatın iyileşme sürecinde de yoğun ağrılar söz konusu değildir. Hafif ağrılar ise ağrı kesiciler ve buz uygulamaları ile kolayca giderilebilmektedir.