Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Üst göz kapaklarındaki sarkıklıkların ve alt göz kapaklarındaki torbalanmaların düzeltildiği estetik ameliyata blefaroplasti adı verilir.  Blefaroplasti ameliyatında, göz kapağı derisinin bollaşan kısmı ve deri altındaki kas dokusu dikkatli ve ölçülü bir miktarda çıkartılır. Ayrıca, deri ve kas tabakası altında bulunan yağların dışarı doğru fıtıklaşan kısımları da bu sırada ölçülü bir biçimde atılır veya bazen yeniden düzenli dağılımı sağlanmak sureti ile korunarak düzgün görünmesi sağlanır. Genellikle 35 yaş ve üstü hastalara uygulanan bir cerrahi girişimdir.

İyi ellerde yapıldığında genellikle bir sorun ile karşılaşılmaz. Gözde kızarıklık, göz kapağında morarma ve şişlik geçici olarak görülür. Uyurken gözün tam kapanmaması yine geçici olarak görülebilir. Bu durum bazen kalıcı da olabilir. Alt göz kapağı blefaroplastisinde aşağı doğru çekilme ciddi sorun oluşturabilir. Atılacak dokuların iyi ölçülmesi, aşırıya kaçılmaması gibi basit birkaç önlem ile bu tür durumlar kolaylıkla engellenebilir. 1-2 saat kadar süren ve sedasyon altında yapılması uygun olan bir operasyondur. Dikiş izleri üst göz kapağında kıvrım bölgesine, alt göz kapağında ise kirpik dibine denk gelir. İzler kısa bir zaman içinde genellikle kaybolur. 

İlk birkaç gün yatınca başın biraz yukarıya kaldırılması, gözlere soğuk kompres uygulanması uygundur. Bir miktar gözlerde yaşarma, ışığa duyarlılık, bulanık görme olabilir. Güneş gözlüğü kullanılması önerilir.  7-10 gün içinde, hastanın işine ve sosyal hayatına geri dönmesi mümkün olur. 2-3 hafta kadar ağır işler yapılmamalıdır.  Zaman içinde, morluklar, şişlikler azaldıkça daha genç, dikkatli ve uyanık bir görünümün oluşması memnuniyet verici olacaktır.