Kepçe Kulak Deformitesi ve Ameliyatı

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Kepçe Kulak Deformitesi ve Ameliyatı

Kulağın arka yüzü ile kafa arasındaki açının geniş açı olması durumuna kepçe kulak deformitesi denir. Kulağın merkezinde bulunan ve “konşa” adı verilen kaşık biçimindeki kıkırdak yapının dışa doğru büyümüş olması ve/veya kulak sayvanında oluşmuş olması gereken kıvrımların oluşmayıp, ütülenmiş gibi dümdüz olması nedeni ile kepçe kulak deformitesi oluşur. Bu deformite genellikle iki taraflı olabileceği gibi bazen de tek taraflı olabilir.

Kepçe Kulaklar Neden Düzeltilir?

Kepçe kulak deformitesi, bir çocuğun ruh sağlığı, arkadaş ilişkileri ve okuldaki başarısı, açısından önemli sorun oluşturabilir. Sınıf arkadaşları kulaklarda mevcut bu durum nedeni ile çocuk ile dalga geçebilirler.

Ne Zaman Düzeltilir?

Kulaklar 6 yaşında gelişimini tamamlayacağından, kepçe kulakların okul öncesi dönemde düzeltilmesi mümkündür. Çocukluk döneminde düzeltilmemiş kepçe kulak deformitesinin, ileri yaşlarda düzeltilmesi de şüphesiz ki mümkündür.

Hangi Tür Anestezi Tercih Edilir?

Kepçe kulak düzeltme ameliyatı hastanın yaşına göre, lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Ameliyat yaklaşık olarak 2 saat sürer. Küçük çocuklar lokal anesteziyi tolere edemeyeceği için ameliyatın genel anestezi altında yapılması gerekmektedir. Yaklaşık 12-14 yaşlarından itibaren bu ameliyat lokal anestezi ile yapılabilir.

Nasıl Yapılır?

Ameliyat safhaları, kulak arkasından deri çıkarma, kıkırdağı, mevcut biçimini zayıflatarak geriye katlayacak biçimde yeniden şekillendirme, konşa adı verlen kıkırdaktan hilal şeklinde bir parça atarak kıkırdağı küçültme, kulak arkasında kalan derinin uç uca onarımı olarak özetlenebilir. Ameliyattan sonra kulaklar geniş pansumanlar ile kapatılır. Hasta aynı gece veya ertesi sabah taburcu edilir.

İyileşme Dönemi Nasıldır?

Pansumanlar 4-5 gün sonra açıldıktan sonra hastaya sporcuların kullandığı alın bandı giydirilir. Bu bant 15 gün gece gündüz, 15 gün de sadece geceleri olacak şekilde 4 hafta kadar kullandırılır. Hasta öğrenciyse okuluna çalışıyor ise işine 5-6 gün içinde geri dönebilir. Gerekirse öğretmene, birkaç hafta boyunca biraz çocuğun aktivitelerine dikkat etmesi konusunda ricada bulunulabilir.

Ameliyat izi kulak arkasında olacağı için sorun teşkil etmez. İleri vakalarda kulak ön yüzünden de kulak içinde kalacak şekilde daha küçük bir kesi ilave edilebilir. İzler zaman içinde kaybolur.

Bir Sorun İle Karşılaşır mıyım?

Kepçe kulak düzeltme son derece güvenli bir ameliyattır. Çok ender olarak küçük kan birikmeleri görülebilir. Bunlar da genellikle kolayca ile kontrol altına alınabilir. Bazen de ameliyattan birkaç ay sonra kulak içerisine yerleştirilmiş dikişler kulak arkasında birer sivilce gibi uç verebilirler. Uç vermiş olan dikişler birkaç ay daha bekledikten sonra güvenli bir biçimde çıkarılabilir. Kıkırdaklar artık kendi sertleşme ve etraf bağ dokularının gücü ile sabitlendiği için herhangi bir şekil bozulması görülmez. Kulak arkasına yerleştirilen dikişler eriyen türden olduğu için ameliyattan sonra dikiş alınması gerekmemektedir.